سبد خرید

فیلم و نرم افزارهای آموزشی کشاورزی، دام و طیور و آبزی پروری

روش دانلود: ارزان و فوری

روش ارسال دی وی دی: قیمت محصولات + 130 هزار تومان هزینه تکثیر، بسته بندی و پست پیشتاز

شرایط اصلی خرید گوسفند و تشکیل گله گوسفند

پس از اینکه با توجه به امکانات شخصی و شرایطی که قبلا در مطلب مربوط به پرورش گوسفند داشتی و روش ها و شرایط پرورش گوسفند داشتی گفتیم، تصمیم گرفتید که چه نژادی را برای چه منظوری نگهداری کنید برای خرید گوسفند باید مطالب و شرایط زیر را که اختصاراً شرح داده می شود در نظر بگیرید:


54,000 تومان55,000 تومان
کاملترین مجموعه آموزشی پرورش گوسفند

94,000 تومان95,000 تومان
مجموعه آموزشی پرورش بز

1-    نژادی را بخرید که عوامل محیطی شامل آب و هوا ، مراتع و نوع علوفه محل پرورش آن نظیر منطقه شما باشد.

2- گوسفند را ازمراکز پرورش نژاد بخرید ( ترجیحاً شناسنامه دار و از گله های تحت پوشش طرح محوری تولید قوچ اصیل با همکاری مردم) که گوسفندان اصیل تر و ارزان تری خواهید خرید.

3- همیشه تعداد کم و از نوع عالی و ممتاز بخرید.  یک حیوان عالی و ممتاز بهتر از چندین حیوان بی ارزش و بد است.

4- در انتخاب قوچ نهایت دقت را بکنید. یک قوچ ممتاز ارزش پرداخت بهای بالاتر را دارد.

5- همیشه گوسفندان جوان یکدست و با ظاهری شبیه هم بخرید.

6- اگر می خواهید گله ای تشکیل دهید یا گوسفندان گله خود را عوض نمایید و میش های بهتری بخرید بهترین موقع خرید آن اواسط تابستان برای مناطق سردسیر و اواخر بهار برای مناطق گرمسیر است، چون در این مواقع بره از شیر گرفته شده است و میش هنوز جفتگیری نکرده و شما می توانید میش های خریداری شده را تحت نظر خودتان با قوچ مناسب و ممتاز خودتان جفتگیری نمایید.

شناسایی گوسفند

گوسفند از اولین حیواناتی است که انسان اهلی کرده و از محصولات آن استفاده برده است.  گوسفندان اولیه عموماً شاخدار بوده و هم پشمی خشن و زبر در قسمت رو و کرکی ظریف در زیر آن داشته اند. حالا گوسفندان بی شاخ با پشمی ظریف و از انواع مختلف نژادها موجود است که از نتاج اصلاح شده همین نژادهای اولیه می باشند.

گوسفنداری در گرمترین صحرای جنوب و سرد ترین نقاط شمال کشور معمول است و این حیوان به مرور زمان با هر نوع آب و هوائی سازگار گشته است. فراموش نشود که پشم در نگهداری حیوان در مقابل سرما و گرما نقش مهمی را بازی می کند. در مواقع شدت گرما و سرما وجود سایه بان در مراتع و محل نگهداری گوسفند ضروری است.

اغلب نژادهای گوسفند از بارندگی های فصول گرم ناراحت نمی شوند.  لیکن بعضی از گوسفندها که پشم تنک و بازی دارند ممکن است از بارندگی های مداوم سرما بخورند. به هر صورت هر گوسفندی به آب و هوای منطقه خودش عادت دارد. مثلا نژاد ماکوئی در زیر برف و بوران به راحتی می چرد و روی برف خشک بدون خطر می خوابد و یا گوسفندان زل و دالاق و طالشی در حاشیه دریای مازندران زیر باران مداوم منطقه، بخوبی عمل می کنند.

برعکس گاو که همیشه و همه سال آماده جفتگیری است، گوسفند غالباً در بهار و پاییز حاضر است جفتگیری نماید.

این دام ها را تولید مثل کننده های روز کوتاه نیز می نامند، بطوری که با کوتاه شدن روز در اواخر بهار و اواخر تابستان آماده جفتگیری می باشند.

مهمترین محصول گوسفند گوشت، شیر و پشم است، در بعضی از نژادها پوست بره نیز مهم است، کود گوسفندی هم برای باغداران ارزش زیادی دارد، ولی آنچه فعلاً در ایران مهم است محصول گوشت است.

گوسفند در یک سالگی بالغ است ، بهترین سال های زندگی گوسفند بین 1تا 5 سالگی است، البته اگر خوب مواظبت شد تا 10 الی 12 سالگی هم زنده می ماند ولی صرفه اقتصادی ندارد.

کدام نژاد گوسفند را  باید بخریم؟

اگر منظورتان گوسفند داری داشتی است به مطلب مربوط به پرورش گوسفند داشتی و روش ها و شرایط پرورش گوسفند داشتی گفتیم مراجعه کنید و نژادهایی را که در منطقه شما موجود است مطالعه کنید و هر کدام که با شرایط شما مناسب تر بود بخرید. حتماً گوسفندان یکدست و یکنواخت با مشخصات نظیر هم انتخاب کنید.  بهترین سن برای شروع بکار گوسفندان 1/5 سالگی است در انتخاب قوچ خیلی دقت کنید و اگر لازم باشد برای خرید یک قوچ خوب تا چند برابر قیمت یک میش هم پول بدهید متضرر نشده اید.

اگر منظورتان پرواربندی است به مطلب نژاد گوسفند پرواری و بهترین نژادهای گوسفند گوشتی بومی ایران مراجعه کنید و بین نژادهای گوشتی، آن را که امکانات خریدش برای شما آسانتر و فراهم تر است بخرید.

اگر می خواهید گله شیری تشکیل دهید بهترین موقع خرید فصل شیردهی میش ها است.  هر میشی که پستان بزرگتر و ساختمان بدنش بی عیب بود و بره های نسبتا قو یتری داشت انتخاب نمایید. باید بدانید که در ایران نژاد شیری اختصاصی نداریم، فقط نژادهایی مثل گوسفند قزل آذربایجان کمی نسبت به سایر نژادها شیروارترند. به هر صورت با اجرای برنامه بهبود مدیریت و نژاد در مدت چند سال می شود توان شیر یک گله را افزایش داد.

اگر می خواهید گله پوستی داشته باشید بهترین موقع خرید فصل زایمان است و در اینصورت باید به مرکز پرورش نژاد رفته و بره های کمتر از یک هفته را از نزدیک دیده و آنهایی که پوست عالی تری دارند و مادرشان قوی و پر شیر است انتخاب کرده و بخرید.

نژادهای مهم پوستی ایران بطوری که در مطلب مربوط به پرورش گوسفند داشتی و روش ها و شرایط پرورش گوسفند داشتیی هم گفته شد، قره گل سرخ و کبوده شیراز و تا اندازه ای زندی اطراف قم و تهران است.

برای گله داشتی بهترین سن بین 12 تا 18 ماه است. بعضی ترجیح می دهند که گوسفند یک ساله بخرند که در این صورت ارزانتر تمام خواهد شد، ولی معلوم نیست که این گوسفندان می توانند مادر خوبی باشند یا نه، بطوری که در بالا هم اشاره شد برای خرید گوسفند شیری یا پوستی حتماً گوسفند باید حداقل یک شکم زائیده باشد تا مشخصات مورد نظر را بتوانیم ببینیم.

 

محصولات آموزشی مرتبط با دام و طیور


5,000 تومان6,000 تومان
فیلم های آموزش مدیریت گاوداری صنعتی

5,000 تومان6,000 تومان
فیلم آموزشی آشنایی با ماشین جوجه کشی

54,000 تومان55,000 تومان
فیلم های آموزش پرورش زنبور عسل

34,000 تومان35,000 تومان
فیلم های آموزش بیماریهای زنبور عسل

134,000 تومان135,000 تومان
فیلم آموزش بهبود تغذیه دام

24,000 تومان25,000 تومان
پکیج آموزش بهبود کیفیت و بهداشت شیر

5,000 تومان6,000 تومان
نرم افزار آموزش پرورش زنبور عسل

94,000 تومان95,000 تومان
کاملترین مجموعه آموزش پرورش گاو شیری و گوساله شیری

54,000 تومان55,000 تومان
کاملترین مجموعه آموزشی پرورش گوسفند

74,000 تومان75,000 تومان
جامع ترین و کامل ترین آموزش پرورش مرغ گوشتی

74,000 تومان75,000 تومان
جامع ترین و کامل ترین آموزش پرورش مرغ تخم گذار

34,000 تومان35,000 تومان
مجموعه آموزش پرورش شترمرغ

54,000 تومان55,000 تومان
مجموعه آموزشی پرورش بوقلمون گوشتی

54,000 تومان55,000 تومان
مجموعه آموزشی پرورش گاومیش

54,000 تومان55,000 تومان
مجموعه آموزش پرورش کرم ابریشم

24,000 تومان25,000 تومان
مجموعه آموزشی پرورش بلدرچین

24,000 تومان25,000 تومان
مجموعه آموزشی پرورش کبک و قرقاول

54,000 تومان55,000 تومان
مجموعه آموزشی پرورش و نگهداری اسب

94,000 تومان95,000 تومان
مجموعه آموزشی پرورش بز

24,000 تومان25,000 تومان
مجموعه آموزشی پرورش شتر