سبد خرید

فیلم و نرم افزارهای آموزشی کشاورزی، دام و طیور و آبزی پروری

ارسال دی وی دی یا دانلود ( هزینه اینترنت نیم بها حساب می شود)

تاریخچه پرورش گوسفند و بز در ایران و اهمیت پرورش گوسفند و بز

تاریخ پرورش گوسفند و بز در ایران به گذشته های دور می رسد. به دلایل اکولوژیکی، محیطی و اجتماعی - اقتصادی، گله داری از مشاغل مهم و اصلی ساکنین فلات ایران بوده است. از آ ن جائی که برخی از پیامبران عظیم الشأن به حرفه چوپانی مشغول بودند، این شغل جنبه تقدس و مذهبی پیدا نموده است. در کتاب اوستا از گوسفند به عنوان حیوان سودمند نامبرده شده است.

پرواربندی بره و گوسفند و انواع روش های پرواربندی در ایران

پرواربندی دام به حرفه و فنی از دامداری اطلاق می گردد، که درآن با تنظیم یک جیره غذایی متناسب و متوازن در طی یک دوره زمانی مشخص، استعداد و توان تولید گوشت در دام بروز می کند. بعبارتی پرواربندی دام به معنی چاق کردن دام های لاغر (خصوصاً نژادی گوشتی) تا توان تولید نهایی دام برای تولید عضله است. اصولاً دامداری حرفه ای، ایجاب می نماید تا برای کسب حداکثر مطلوبیت اقتصادی( سود )، که هدف تولید کننده است، از نهایت پتانسیل و توان دام جهت تولید استفاده شود.

شرایط اصلی خرید گوسفند و تشکیل گله گوسفند

پس از اینکه با توجه به امکانات شخصی و شرایطی که قبلا در مطلب مربوط به پرورش گوسفند داشتی و روش ها و شرایط پرورش گوسفند داشتی گفتیم، تصمیم گرفتید که چه نژادی را برای چه منظوری نگهداری کنید برای خرید گوسفند باید مطالب و شرایط زیر را که اختصاراً شرح داده می شود در نظر بگیرید:

نژاد گوسفند پرواری و بهترین نژادهای گوسفند گوشتی بومی ایران

پرواربند با انتخاب نژاد گوشتی یا نژادی که توان پرواری بهتری نسبت به سایر نژادهای موجود موجود در منطقه خود دارد، می تواند تا حدود زیادی سود دوره پرواربندی خود را تضمین نماید. هر چند در کشور ما گوسفند گوشتی نظیر آنچه در کشورهای پیشرفته موجود است، وجود ندارد و کارهای مرتبط با بهبود و اصلاح نژاد گوسفندان موجود در جهت ارتقاء کمی و کیفی گوشت آن ها به دلایل مختلف از جمله غالب بودن نظام سنتی تولید و فقدان تشکل ها و انجمن های اصلاح نژادی انجام نشده است.

نژادهای گوسفندان بومی ایران

گله داری در ایران توسط عشایر پایه گذاری و به تدریج در میان روستاییان به صورت پرورش گوسفند و بز مرسوم شده است. در طول تاریخ غالب پرور ش دهندگان نیازهای غذایی، پوشاکی و سکونتی خود را از تولیدات گوسفند و بز تامین نموده و انتظار عاطفی و اقتصادی آنان از گله داری عمدتاً در جهت رفع کلیه نیازهای زندگی شبانی و روستایی بوده است، لذا انواع گوسفند و بز به صورت چند منظوره پرورش داده می شود.

پرورش گوسفند داشتی و روش ها و شرایط پرورش گوسفند داشتی

از لحاظ نوع تولیدات و انتظاری که از پرورش گوسفند می رود، گوسفندداری دو نوع می باشد:

1-  پرورش گوسفند داشتی

2- پرواربندی

گوسفند قره گل و خصوصیات و ویژگی های گوسفند قره گل

گوسفند یکی از قدیمی ترین حیواناتی است که به دست انسان ها اهلی شده است. بر اساس منابع تاریخی اهلی کردن گوسفند به 8 تا 10 هزار سال پیش از میلاد مسیح بر می گردد. بر اساس گفته برخی محققین، گوسفند اولین بار توسط اقوام آریایی در قسمت هایی از آسیای مرکزی اهلی گردیده است، برخی دیگر بر این عقیده اند که گوسفند برای اولین بار توسط چینی ها اهلی شده است.

گوسفند سنجابی و خصوصیات و ویژگی های گوسفند سنجابی

استان کرمانشاه بنا به وضعیت خاص جغرافیایی و میزان نزولات آسمانی از شرایط ویژه ای برای پرورش گوسفند برخوردار می باشد در این استان ایلات و طوایف مختلفی وجود دارند که ایل سنجابی یکی از بزرگترین آنها است که در مناطقی از دشت ماهیدشت دشت سنجابی، قصر شیرین و اورامانات سکونت دارند و در ایام قدیم مناطقی از عراق فعلی نیز جز سکونت گاه این ایل بوده است.

گوسفند زل و اهمیت و شناخت و پرورش گوسفند زل

درسال های اخیر جمعیت گوسفند زل به شدت کاهش یافته، به طوری که خطر انقراض این نژاد که از ذخایر ارزشمند ژنتیکی کشوراست، به شدت احساس می شود. علت اصلی این امر،کاهش درآمدحاصل از پرورش گوسفند زل درمقایسه با سایر فعالیت های اقتصادی منطقه می باشد. لذا تحقیقات در جهت بالابردن سود دهی این بخش و افزایش توان رقابت آن با سایر فعالیت های اقتصادی منطقه که عموماً غیرتولیدی و ازجمله مشاغل کاذب می باشند، امری ضروری به نظر می رسد.

گوسفند شال و پرورش گوسفند شال

نگهداری و پرورش گوسفند در ایران از سابقه ای طولانی برخوردار است. بر خلاف تعدادی از انواع دام ها که از سایر نقاط دنیا به کشور ما وارد شده،  گوسفند شال از ایران به نقاط دیگر جهان به ارمغان برده شده است. گوسفند از نظر تعداد نژاد از تمام حیوانات اهلی متنوع تر و در هر منطقه و موقعیت جغرافیایی ویژگی های در خور همان منطقه را دارا می باشد.

گوسفند افشاری و پرورش گوسفند افشاری

جایگاه لازم برای پرورش گوسفند افشاری

-  مساحت لازم برای پرورش میش ۱/۲۰ متر مربع، برای قوچ ها ۱/۸ متر مربع و برای بره ها تا زمان شیرگیری ۰/۵ متر مربع می باشد.

-  در ۶ هفته آخر آبستنی به ازای هر میش ۱/۵۰ متر مربع فضا در نظر گرفته شود.

-  پس از زایش به مدت حدود ۳ الی ۴ هفته بره ها با میش ها نگهداری شوند. میش های دوقلوزا و میش های تک قلوزا جداگانه نگهداری شوند و مساحت لازم در نظر گرفته شود.

محصولات آموزشی مرتبط با دام و طیور


5,000 تومان6,000 تومان
فیلم های آموزش مدیریت گاوداری صنعتی

5,000 تومان6,000 تومان
فیلم آموزشی آشنایی با ماشین جوجه کشی

54,000 تومان55,000 تومان
فیلم های آموزش پرورش زنبور عسل

34,000 تومان35,000 تومان
فیلم های آموزش بیماریهای زنبور عسل

5,000 تومان6,000 تومان
فیلم آموزش بهبود تغذیه دام

24,000 تومان25,000 تومان
پکیج آموزش بهبود کیفیت و بهداشت شیر

5,000 تومان6,000 تومان
نرم افزار آموزش پرورش زنبور عسل

94,000 تومان95,000 تومان
کاملترین مجموعه آموزش پرورش گاو شیری و گوساله شیری

54,000 تومان55,000 تومان
کاملترین مجموعه آموزشی پرورش گوسفند

54,000 تومان55,000 تومان
جامع ترین و کامل ترین آموزش پرورش مرغ گوشتی

54,000 تومان55,000 تومان
جامع ترین و کامل ترین آموزش پرورش مرغ تخم گذار

34,000 تومان35,000 تومان
مجموعه آموزش پرورش شترمرغ

54,000 تومان55,000 تومان
مجموعه آموزشی پرورش بوقلمون گوشتی

24,000 تومان25,000 تومان
مجموعه آموزشی پرورش گاومیش

34,000 تومان35,000 تومان
مجموعه آموزش پرورش کرم ابریشم

24,000 تومان25,000 تومان
مجموعه آموزشی پرورش بلدرچین

24,000 تومان25,000 تومان
مجموعه آموزشی پرورش کبک و قرقاول

34,000 تومان35,000 تومان
مجموعه آموزشی پرورش و نگهداری اسب

24,000 تومان25,000 تومان
مجموعه آموزشی پرورش بز

24,000 تومان25,000 تومان
مجموعه آموزشی پرورش شتر