سبد خرید

فیلم و نرم افزارهای آموزشی کشاورزی، دام و طیور و آبزی پروری

پرداخت و دانلود بلافاصله آموزش ها

بيماری ها و آفات کرم ابريشم

از ميان انواع بيماری های کرم ابريشم موسکاردين، فلاشری ها، گراسری، پبرین و بيماری آسپروژيلوس بالاترين خسارت را به کرم ابریشم وارد می کنند.

غذای کرم ابریشم و تغذیه کرم ابریشم در سنین مختلف

برگ توت غذای منحصر به فرد برای تغذیه لاروهای کرم ابریشم در صنعت نوغانداری است. موفقیت تولید در بخش نوغانداری به کمیت و کیفیت برگ توت مورد استفاده در پرورش بستگی دارد. بنابراین انتخاب برگ توت مناسب در رشدونمو لاروهای کرم ابریشم یکی از مهمترین عوامل اثرگذار بر صنعت نوغانداری است. این اهمیت بیشتر آشکار می شود اگر بدانیم که بیش از 95 درصد تولید طبیعی ابریشم خام در دنیا و 100 درصد آن در ایران از پرورش کرم ابریشم توت به دست می آید. برگ توت مناسب برای پرورش کرم جوان باید دارای 80 درصد رطوبت، 27 درصد پروتئین، 11 درصد کربوهیدرات، مواد معدنی و ویتامین ها و همچنین به لحاظ خصوصیات فیزیکی همچون لطافت، ضخامت و غیره مناسب باشد.

پرورش کرم ابریشم - چگونه کرم ابریشم را پرورش می دهند

کرم ابریشم به منظور تولید پیله پرورش داده می شود ( از کرم ابریشم پیله تولید می شود) و هدف استفاده از پیله ها، روش نگهداری کرم ابریشم را مشخص می کند. از پیله ها جهت ابریشم کشی یا خارج کردن پروانه برای تخم ریزی استفاده می شود.

چرخه ی زندگی کرم ابریشم - بیولوژی کرم ابریشم

همانطور که می دانیم از کرم ابریشم، نخ و الیاف ابریشمی تولید می شود.

کرم ابریشم حشره ای است کامل که دوره ی زندگیش شامل چهار مرحله به شرح زیر است:

تاریخچه پرورش کرم ابریشم - نوغانداری

موضوع ابریشم یکی از قدیمی ترین داستان های بشریت است و طبق نظریه باستان شناسان قدمت ٤٦٠٠ ساله دارد. این حشره اولین بار در دربار چین اهلی شده و زمانی که یکی از ملکه های چینی به نام سی لین شی ضمن گردش در جنگل به تارهای نازکی که از ابریشم وحشی به وجود آمده بود، پی برد. ملکه با جمع آوری این تارها و بافتن آن ها پارچه های نازک و لطیفی تهیه کرده که تا ٣٠٠٠ سال در انحصار دربار چین قرار داشت و افتخاری برای آنان محسوب می شد، ابریشم را به مردم خُتن آموخت.

تعیین جنسیت، جفت گیری و تلقیح مصنوعی بوقلمون

تعیین جنسیت بوقلمون

تعیین جنسیت پولت های بوقلمون در روز اول ممکن نیست. اما در ادامه پرورش پولت ها، بوقلمون های نر از ماده ها سنگین تر شده و در حدود پنج هفتگی غبغب صورتی یا قرمز نرها معلوم می شود و از این طریق می توان نرها را تشخیص داد. علاوه بر شاخص وزن بدن، می توان از طریق رفتارهای نمایشی نرها مانند : باز کردن بال ها و سر و صدا کردن، نرها را تشخیص داد. هر چه تفکیک جنسی زودتر انجام شود، راندمان مدیریت گله های مولد بالاتر خواهد بود.

پرورش گله های مولد بوقلمون

بوقلمون های اصلاح شده که صفات مورد نظر را داشته باشند، بعنوان گله های مولد پرورش می یابند و از تخم آن ها برای تولید پولت های گوشتی استفاده می شود. بوقلمون در ۳۰ هفتگی به بلوغ جنسی می رسد و دوره تخم گذاری اقتصادی آن ها ۲۵ هفته طول می کشد. در طول این مدت ۹۵ تا ۱۰۰ عدد تخم می گذارند. در بوقلمون های بومی این تعداد بسیار کمتر است و حدود ۳۵ تا ۴۰ عدد می باشد. چنانچه بو قلمون ها مجبور به پرریزی شوند، می توانند یک دوره دیگر را هم تخم تولید کنند که تعداد آن از دوره اول کمتر است ( در حدود ۷۰ تخم). تخم بوقلمون حدوداً ۸۵ گرم وزن دارد.

تغذیه بوقلمون

جوجه بوقلمون ها مانند سایر طیور در ۲۴ ساعت اول نیازی به غذا ندارند. مقدار غذایی که جوجه ها در ۴ هفته اول مصرف می نمایند ۴۵۰ تا ۵۰۰ گرم است که به مرور بر مقدار آن افزوده می شود.

 میزان رشد در سنین مختلف یکنواخت نیست به نحوی که رشد تا سن ۷ تا ۸ هفتگی سریع و در ۱۴ تا ۱۵ هفتگی به حداکثر می رسد. جنس نر نسبت به ماده ها ضریب تبدیل غذائی  بهتری دارد. چربی ها و هیدروکربن ها منابع اصلی انرژی در آنها محسوب می شود.

پرورش جوجه بوقلمون ها

برای نگهداری از جوجه بوقلمون باید عملیات زیر را انجام داد:

قبل از ورود جوجه ها باید تمام وسایل نگهداری لانه را شستشو و ضدعفونی کرد و سپس وسایل پرورش به دقت چیده شوند. مادر مصنوعی را گرم و یا بخاری برقی را روشن کرد و تهویه را در وضع مناسبی قرارداد.

پرورش بوقلمون

اهمیت گوشت بوقلمون و پرورش بوقلمون

 بوقلمون بزرگترین و سنگین ترین پرنده خانگی است. ممکن است برخی تصور کنند پرورش بوقلمون شبیه به پرورش مرغ است، اما این عقیده اشتباه است. پرورش بوقلمون بسیار سخت تر از پرورش مرغ است. درسته که پرورش بوقلمون سختی های خودش را دارد ولی گوشت بوقلمون بعد از گوشت قرقاول لذیذترین گوشت است. بوقلمون به میزان 65 درصد گوشت سفید و 35 درصد گوشت قرمز دارد. پروتئین و فسفر موجود در گوشت بوقلمون حتی از ماهی و میگو بیشتر است.

تغذیه مصنوعی زنبور عسل

به دو منظور به کندوها غذای مصنوعی ( شربت ) داده می شود:

1- تغذیه تشویقی یا تحریکی زنبور عسل

فعال کردن ملکه برای تخم ریزی بیشتر برای قوی کردن کندو ( از نظر جمعیت ) که این تغذیه را تشویقی یا تحریکی می نامند. مقدار شربت مورد نیاز برای تحریک زنبورهای عسل در فصل بهار برای کندوهای قوی 0/5 لیتر یا نیم لیتر و برای کندوهای ضعیف 0/25 لیتر ( بیت و پنج صدم لیتر یا همان یک چهارم لیتر ) است.

محصولات آموزشی مرتبط با دام و طیور


5,000 تومان6,000 تومان
فیلم های آموزش مدیریت گاوداری صنعتی

5,000 تومان6,000 تومان
فیلم آموزشی آشنایی با ماشین جوجه کشی

54,000 تومان55,000 تومان
فیلم های آموزش پرورش زنبور عسل

34,000 تومان35,000 تومان
فیلم های آموزش بیماریهای زنبور عسل

5,000 تومان6,000 تومان
فیلم آموزش بهبود تغذیه دام

24,000 تومان25,000 تومان
پکیج آموزش بهبود کیفیت و بهداشت شیر

5,000 تومان6,000 تومان
نرم افزار آموزش پرورش زنبور عسل

5,000 تومان6,000 تومان
نرم افزار آموزش پرورش گاو شیری

54,000 تومان55,000 تومان
کاملترین مجموعه آموزشی پرورش گوسفند

54,000 تومان55,000 تومان
جامع ترین و کامل ترین آموزش پرورش مرغ گوشتی

54,000 تومان55,000 تومان
جامع ترین و کامل ترین آموزش پرورش مرغ تخم گذار

34,000 تومان35,000 تومان
مجموعه آموزش پرورش شترمرغ

54,000 تومان55,000 تومان
مجموعه آموزشی پرورش بوقلمون گوشتی

24,000 تومان25,000 تومان
مجموعه آموزشی پرورش گاومیش

34,000 تومان35,000 تومان
مجموعه آموزش پرورش کرم ابریشم

24,000 تومان25,000 تومان
مجموعه آموزشی پرورش بلدرچین

24,000 تومان25,000 تومان
مجموعه آموزشی پرورش کبک و قرقاول