سبد خرید

فیلم و نرم افزارهای آموزشی کشاورزی، دام و طیور و آبزی پروری

روش دانلود: ارزان و فوری

روش ارسال دی وی دی: قیمت محصولات + 130 هزار تومان هزینه تکثیر، بسته بندی و پست پیشتاز

پرورش میگو و بخش های اصلی یک مزرعه پرورش میگو

 محل برداشت آب ورودی به مزرعه پرورش میگو

محل تأمین آب برای مزرعه باید به صورتی باشد که پساب خروجی استخرها به مزرعه بر نگردد. حجم آب ورودی به مزرعه باید طوری محاسبه شود که استخرها در مدت کمتر از ۶ ساعت و یا طی یک دوره مد، پر از آب شوند. اگر از پمپ برای انتقال آب به استخرها استفاده می شود باید طوری تنظیم گردد که از لایه های میانی  )خور، کانال یا دریا (  آب برداشت گردد، چون آلودگی کمتری دارد. در محل ورودی آب به مزرعه پرورش توری مناسب ( 24 سوراخ در هر اینچ ) جهت فیلتراسیون اولیه نصب گردد.

 حوضچه ذخیره آب در مزرعه پرورش میگو

حوضچه ذخیره آب دو کار مهم انجام می دهد. اول اینکه ذخیره آب، به منظور استفاده در موقعی که با کم آبی مواجه هستیم و دیگر این که سبب بهبود کیفیت آب با ایجاد زمان ماندگاری و رسوب ذرات معلق احتمالی می شود. کیفیت آب از فاکتورهای مهمی است که تأثیر مستقیم بر بازدهی تولید مزرعه دارد. حجم حوضچه ذخیره باید به گونه ای باشد که 30 درصد کل آب مورد نیاز برای تعویض روزانه استخرهای مزرعه را نگهداری کند. در ورودی آب به حوضچه ذخیره باید توری مناسب نصب شود تا از داخل شدن قطعات خار و خاشاک به حوضچه جلوگیری شود.


74,000 تومان75,000 تومان
فیلم های آموزش پرورش و تکثیر میگو

در زمان خروج آب از حوضچه ذخیره و ورود به کانال آبرسان هم باید از فیلتربگ های پارچه ای استفاده کرد.

 کانال های آبرسان در مزرعه پرورش میگو

کانال های آبرسان که از حوضچه ذخیره تا ورودی آخرین استخرهای مزرعه طراحی شده است، از قسمت های مهم و با اهمیت استخر محسوب می شوند و سطح زیادی از مزرعه را می پوشانند. مساحت کانال های آبرسان استخر پرورشی رابطه مستقیمی با قدرت پمپ و ایستگاه پمپاژ مزرعه دارد. برای مثال اگر پمپ ها کوچک و آبرسان ها بزرگ باشند ایجاد مشکل می کند. البته آبرسان بزرگ به دلیل فراهم کردن امکان کنترل کیفیت آب و بهره برداری به عنوان مخزن آهک و نمک و کود مناسب است.

استخرهای پرورش میگو

طراحی استخرهای پرورش میگو، از اصول اولیه ایجاد استخر است. برای طراحی مناسب باید نکات زیر را مورد توجه قرار داد: شکل استخرها، محل نصب هواده ها، اندازه استخرها، دیواره ها، بسترسازی استخرها، ورودی و خروجی.

بهترین شکل برای استخرهای پرورش میگو، چهارگوش ( مستطیل ) و دایره است. استخرهای پرورشی دریچه ورودی و خروجی نیز دارند. دریچه ورودی به تورهای ریز چشمه برای جلوگیری از ورود موجودات هرز مجهز شده است. دریچه خروجی نیز ساختار بتنی دارد که شامل سه ردیف شیار است. درون این شیارها توسط صفحات فلزی یا شاندورهای چوبی سد شده است به طوری که باز شدن دریچه خروجی سبب خروج آب می شود.

میزان آب خروجی نیز با این دریچه تنظیم می شود. دلیل این که قطعات شاندور به صورت مجزا ساخته و نصب می شوند این است که بتوان در زمان تعویض آب، خروج آب از کف یا سطح استخر را مدیریت نمود. بسته به شرایط محیط و کیفیت آب استخر نحوه خروج آب سطحی یا عمقی از اهمیت ویژهای برخوردار است.

همچنین هر استخر حدوداً یک هکتاری، معموال در هر دیواره طولی دارای دو کت واک ( پل های چوبی که از کناره های استخر با طول حدود 3 متر وارد استخر شده، جهت نصب سینی غذادهی و کنترل رشد و سلامت میگوها طی دوره پرورش استفاده می شود ) و درمجموع دارای چهار کت واک است.

مساحت استخرهای پرورش میگو معمولاً یک هکتار در نظر گرفته می شود، چراکه مساحت بیشتر از آن نیاز به مراقبت و رسیدگی بیشتر دارد. ضمن اینکه انجام عمل کوددهی، غذادهی، صید و سایر عملیات بر روی آنها دشوارتر است ( شیب این نوع استخرها از ورودی به طرف خروجی دو در هزار است(.

زهکش ها در مزرعه پرورش میگو

زهکش ها نقش مهمی در پرورش موفق میگو دارند. زهکش ها باید شیب مناسب داشته تا هنگام تعویض آب مشکلی ایجاد نکند ضمن اینکه آب را با سرعت مناسب تعویض کند. همچنین در هنگام برداشت محصول، اگر زهکش های استخرها دارای شیب مناسب نباشند، برداشت میگو با مشکل مواجه می شود.

ساختمان ها در مزرعه پرورش میگو

هر مزرعه پرورش میگو به چند ساختمان جهت پرسنل، انبار غذا و موتورخانه نیاز دارد. ساختمان انبار که فضای آن نسبت به مقدار مواد غذایی مورد نیاز میگو و وسایل مورد استفاده در مزرعه که در آن نگهداری می شود، فرق می کند و غذای میگو باید در آن طوری نگهداری شود که هوا بین کیسه های غذا جریان داشته باشد و رطوبت به آنها نرسد. ساختمان مدیریت و کارگران که محل کار و استراحت می باشد و در کنار آن دفتر مدیریت و نگهبانی نیز تعبیه شده است. ساختمان موتورخانه که موتور پمپ و ژنراتور در آن نگهداری می شود.

 ایستگاه پمپاژ در مزرعه پرورش میگو

ایستگاه پمپاژ که شامل حوضچه مکش، پمپ آب و حوضچه آرامش است. ایستگاه پمپاژ انتقال آب از کانال آبرسان اصلی به حوضچه آرامش را انجام میدهد که بدین منظور معمولاً برای یک مزرعه 20 هکتاری باید دو موتور پمپ در نظر گرفته شود که در طی دوره مشکلی ایجاد نشود و معمولاً  پمپ های سانتریفیوژ یا حلزونی و پمپ های ورتیکال ( عمودی ) مورد استفاده قرار می گیرند. در حوضچه آرامش فشار و سرعت آب با برخورد به مانعی که در آن طراحی گردیده گرفته می شود و همچنین تعدادی فیلتر با چشمه های مختلف و در مقاطع مختلف قبل از ورود آب به کانال آبرسان مزرعه مانع عبور عوامل ناخواسته از قبیل: ماهی، خرچنگ و میگوهای وحشی و غیره به درون استخر پرورش می شود.

محصولات آموزشی مرتبط با آبزیان


74,000 تومان75,000 تومان
فیلم های آموزش پرورش و تکثیر میگو

94,000 تومان95,000 تومان
کاملترین مجموعه آموزشی تکثیر و پرورش ماهی قزل آلای رنگین کمان

54,000 تومان55,000 تومان
مجموعه آموزش تکثیر و پرورش ماهیان سردآبی

54,000 تومان55,000 تومان
پکیج آموزش پرورش ماهی در استخر ذخیره آب کشاورزی

94,000 تومان95,000 تومان
پکیج آموزش تکثیر و پرورش ماهیان گرمابی

94,000 تومان95,000 تومان
کاملترین پکیج آموزش تکثیر و پرورش ماهیان خاویاری

54,000 تومان55,000 تومان
آموزش حفظ و نگهداری آکواریوم و ماهی های آکواریومی

54,000 تومان55,000 تومان
مجموعه آموزشی تکثیر و پرورش ماهی تیلاپیا

54,000 تومان55,000 تومان
مجموعه آموزشی تکثیر و پرورش ماهی در قفس