سبد خرید

فیلم و نرم افزارهای آموزشی کشاورزی، دام و طیور و آبزی پروری

پرداخت و دانلود بلافاصله آموزش ها

کشت کلزا به روش کشت مسطح

در روش کشت بصورت جوی و پشته‌ای کلزا، بخشی از سطح زمین به جویچه‌های آبیاری اختصاص می‌یابد و بوته های کلزا فقط در روی پشته‌ها قرار می گیرند. در این وضعیت بیش از نیمی از سطح زمین (فضای جوی‌ها) خالی از کشت است و خطوط کشت کلزا در روی پشته‌ها و در نزدیکی یکدیگر متمرکز شده‌اند که باعث افزایش رقابت بین بوته‌ها می شود.

کشت کلزا به روش جوی و پشته ای

روش کشت جوی و پشته ای کلزا در موارد زیر توصیه می شود:

1-   در مزارعی که آبیاری بصورت سطحی انجام می‌شود روش کشت جوی و پشته مطلوبترین روش است. در این روش کشت کلزا بصورت جوی و پشته و با کارنده‌های خطی‌کار سه ردیفه یا چهار ردیفه غلات انجام می‌شود که توصیه می‌شود برای کشت کلزا با کارنده‌های سه ردیفه، ردیف وسط و با کارنده‌های چهار ردیفه، دو ردیف وسط بسته شوند، در نتیجه بر روی هر پشته دو خط کشت با فاصله حدود 15 سانتی متر کشت می‌شود. فاصله مرکز تا مرکز پشته‌ها از یکدیگر حدود 60 سانتی‌متر است.

روش های کشت کلزا و آبیاری کلزا

روش کاشت و آبیاری مزرعه در محصولی مانند کلزا که دارای بذور کوچک و نسبتا ریز می باشد اهمیت زیادی دارد و یکنواختی سبز شدن، استقرار گیاهان، رشد پاییزه و مقاومت به سرما در مزرعه کلزا را تحت تاثیر قرار می‌دهد و در نهایت بر عملکرد مزرعه کلزا موثر خواهد بود.

کلزا را می‌توان به روش جوی و پشته‌ای و یا به صورت مسطح و بر روی زمین صاف کشت کرد که هر کدام از این روش ها دارای کاربرد و ویژگی های مخصوص به خود می باشند.

کشت کلزا و آماده سازی زمین برای کشت کلزا

زراعت کلزا معمولا در تناوب با غلات پاییزه و بعد از گندم قرار می گیرد. ضروری است پس از برداشت، کاه و کلش زراعت قبلی از زمین خارج شده و با استفاده از دیسک سنگین شرایط برای پوسیدن بقایا در خاک فراهم شود. اضافه کردن 50 کیلوگرم در هکتار کود اوره به خاک و انجام آبیاری پوسیدن بقایا را تسریع می نماید. وجود حجم زیاد کاه و کلش نپوسیده در خاک موجب افزایش تخلخل خاک شده و به این ترتیب مانع از تماس بذر کلزا با ذرات خاک و آبگیری بذر می گردد.

کلزا و مزایای کاشت کلزا

کلزا به عنوان یکی از مهمترین گیاهان دانه روغنی در سطح جهان مطرح می باشد. میزان روغن موجود دردانه کلزا بیش از 40 درصد است. با توجه به نیاز کشور به روغن و حجم بالای واردات آن، برنامه کشت این محصول در ایران از سال 1378 شروع گردید. با توجه به جدید بودن کشت این محصول در طی سال های اجرای طرح هر ساله بر میزان سطح کشت و عملکرد کلزا افزوده شده است. از ویژگی های دیگر کلزا علاوه بر درصد روغن بالای دانه می توان به پاییزه بودن آن اشاره نمود که آنرا از سایر دانه های روغنی همچون آفتابگردان، سویا و کنجد که گیاهانی تابستانه هستند، متمایز می سازد. کشاورزانی که بدانند کلزا چگونه رشد می کند و عملیات زراعی چه تاثیری بر مراحل رشد آن می گذارد، می توانند مدیریت موثرتری در زراعت آن اعمال کنند.

آبیاری سویا

مدیریت آبیاری در کاشت سویا

سویا گیاهی تابستانه است و تنش رطوبتی یکی از عوامل اصلی محدودیت تولید آن محسوب می گردد. آبیاری قادر است عملکرد آن را تا 2 برابر نسبت به شرایطی که آبیاری نمی گردد، افزایش دهد. برنامه ریزی آبیاری نوعی گزینه مدیریتی آب است برای جلوگیری از کاربرد آب اضافی در مزرعه و همچنین ممانعت از کاهش عملکرد بواسطه تامین نشدن آب مورد نیاز گیاه (تنش آبی) است.

آماده سازی زمین برای کاشت سویا خاک ورزی و کاشت سویا

خاک ورزی و کاشت خاک ورزی یک پارامتر کلیدی برای تولید محصول است که به مدیریت بقایای گیاهی کمک نموده و علف های هرز را کنترل می کند که در رقابت با محصول فعلی قرار دارند. خاک ورزی می تواند کودهای دامی و شیمیایی را با خاک مخلوط کند که برای کاشت و تهیه بستر بذر ضروری هستند.

مراحل رشد سویا تاریخ کاشت سویا و انتخاب رقم مناسب سویا

سویا هم به صورت بهاره و هم در زراعت تابستانه کشت می شود. گیاه سویا توانایی تحمل سرما را ندارد. اصولاً دمای خاک در عمق کاشت به ده درجه سانتیگراد برسد، می توان سویا کاشت. سویا را باید زمانی کاشت که مطمئن باشیم سرمای اوایل بهار رخ نمی دهد. به طورمعمول، کشت بهاره از نیمه اردیبهشت آغاز می شود، اما کشت تابستانه بنا به تاریخ برداشت محصول گیاهان پاییزه و با توجه به شرایط آب وهوایی، بین 10 خرداد تا 20 تیر ماه است. عملکرد دانه سویا درکشت بهاره از کشت تابستانه بیشتر است.

کاشت سویا و تناوب کاشت سویا

روش های کاشت سویا

سویا به دوصورت خشکه کاری و هیرم کاری ( نم کاری ) کشت می شود.

خشکه کاری سویا

پس از آماده سازی زمین، به روش فارو، با فاصله خطوط 50 تا 60 سانتی متر و با استفاده از بذرکارهای ردیفی پنوماتیک با صفحه های مخصوص سویا، سویا کشت می شود. میزان مصرف بذر در این روش، 90 الی 100 کیلوگرم بنا به نوع رقم است. سویا از نظر عملکرد، به شدت نسبت به فاصله ردیف واکنش نشان می دهد. در این روش، به صورت نواری آبیاری می شود.

سویا کاشت و تولید سویا و اهمیت سویا

سویا گیاهی دو لپه، یک ساله از خانواده لگومینوز و یک گیاه زراعی بسیار مهم در سطح جهان است. دانه سویا از نظر روغن (تقریباٌ 20 درصد) و پروتئین (تقریباٌ 40 درصد) غنی است. سویا تحت سیستم های زراعی متنوعی کشت داده می شود. بین گیاهان روغنی، سویا دارای بیشترین میزان پروتئین و بیشترین درآمد ناخالص است.

تأثیر رطوبت در کاشت و تولید سیب زمینی

سیب زمینی برای غده دهی مناسب طی مراحل رشد به رطوبت کافی و تخلخل مناسب خاک نیازمند است. زمانی که میزان آب خاک در طول دوره رشدی گیاه به طور یکنواخت همواره بیشتر از 70 درصد کل ظرفیت نگهداری آب در خاک باشد، عملکرد سیب زمینی بالا خواهد بود. بر این اساس حفظ رطوبت خاک در سطح مناسب، بویژه در زمان آغاز غده دهی در افزایش تعداد غده اهمیت بسیاری دارد و باید دقت شود تا گیاه در این مرحله از رشد تحت تنش رطوبتی قرار نگیرد.

محصولات آموزشی مرتبط با زراعت و اصلاح نباتات


5,000 تومان6,000 تومان
علائم و نقش عناصر غذایی پر مصرف در گیاهان زراعی

54,000 تومان55,000 تومان
پکیج آموزش کاشت، داشت و برداشت ذرت

34,000 تومان35,000 تومان
کاملترین مجموعه آموزشی کاشت، داشت و برداشت سویا

54,000 تومان55,000 تومان
پکیج آموزش کامل کاشت، داشت و برداشت پنبه

54,000 تومان55,000 تومان
پکیج آموزش کاشت، داشت و برداشت نخود

54,000 تومان55,000 تومان
کاملترین مجموعه آموزشی کاشت، داشت و برداشت لوبیا

54,000 تومان55,000 تومان
کاملترین مجموعه آموزش کاشت، داشت و برداشت کلزا

5,000 تومان6,000 تومان
فیلم آموزشی کاشت کنف و تولید الیاف از این گیاه

34,000 تومان35,000 تومان
کاملترین مجموعه آموزشی کاشت گلرنگ

5,000 تومان6,000 تومان
نرم افزار آموزشی کاشت گندم

54,000 تومان55,000 تومان
کاملترین مجموعه آموزشی کاشت، داشت و برداشت چغندر قند

15,000 تومان16,000 تومان
مجموعه آموزشی کاشت، داشت و برداشت آفتابگردان

34,000 تومان35,000 تومان
مجموعه آموزش کاشت سیب زمینی

34,000 تومان35,000 تومان
پکیج آموزش کامل کاشت زعفران بصورت خاکی

15,000 تومان16,000 تومان
مجموعه آموزشی کاشت، داشت و برداشت کنجد

24,000 تومان25,000 تومان
مجموعه آموزش کاشت، داشت و برداشت ارزن

34,000 تومان35,000 تومان
مجموعه آموزشی کاشت، داشت و برداشت کینوا

24,000 تومان25,000 تومان
مجموعه آموزشی کاشت، داشت و برداشت پیاز