سبد خرید

فیلم و نرم افزارهای آموزشی کشاورزی، دام و طیور و آبزی پروری

پرداخت و دانلود بلافاصله آموزش ها

تغذیه میگوی پرورشی

مدیریت غذادهی در پرورش میگو

مدیریت تغذیه بچه میگوها از مهمترین نکات برای موفقیت در تولید میگوست. به طوریکه غذا یکی از مهمترین نهاده های سیستم پرورشی است و حدود 55-60 درصد هزینه پرورش در سیستم متراکم و حدود 40 درصد هزینه پرورش در روش نیمه متراکم را به خود اختصاص می دهد. هدف از مدیریت تغذیه، تولید با سودآورترین و اقتصادی ترین روش ممکن و حفظ سرمایه است. در ابتدای دوره پرورش، میزان غذا حدود یک کیلوگرم به ازای هر یک صد هزار میگو تعیین می شود که به آن جیره کور گفته می شود.

پرورش میگو و بخش های اصلی یک مزرعه پرورش میگو

 محل برداشت آب ورودی به مزرعه پرورش میگو

محل تأمین آب برای مزرعه باید به صورتی باشد که پساب خروجی استخرها به مزرعه بر نگردد. حجم آب ورودی به مزرعه باید طوری محاسبه شود که استخرها در مدت کمتر از ۶ ساعت و یا طی یک دوره مد، پر از آب شوند. اگر از پمپ برای انتقال آب به استخرها استفاده می شود باید طوری تنظیم گردد که از لایه های میانی  )خور، کانال یا دریا (  آب برداشت گردد، چون آلودگی کمتری دارد. در محل ورودی آب به مزرعه پرورش توری مناسب ( 24 سوراخ در هر اینچ ) جهت فیلتراسیون اولیه نصب گردد.

سیستم های پرورش میگو

 میزان تولید میگو در استخرهای پرورشی را می توان با استفاده از تکنیک های مدرن پرورش همچون انجام عملیات پرورش به صورت اصولی و علمی از طریق تنظیم اندازه استخرها، افزایش میزان تراکم میگو، هوادهی، استفاده از غذای فرموله شده و غیره افزایش داد. این به معنی افزایش قابل ملاحظه در سرمایه گذار و استفاده از تکنولوژی بسیار مدرن است که احتمالا بسیاری از تولیدکنندگان خرد در کشورهای در حال توسعه قادر به تأمین آن نخواهند بود. به طور کلی انواع سیستم های پرورش میگو به شرح زیر هستند:

طبقه بندی میگو ها

میگوها سخت پوستانی متعلق به ده پایان هستند. تاکنون نزدیک به 2500 گونه از آنها مورد شناسایی قرار گرفته که حدود 300 گونه آنها از نظر اقتصادی بسیار اهمیت دارند. گونه های تجاری میگوی پرورشی در آبهای شور و گرم، مانند آبهای جنوب ایران ( خلیج فارس و دریای عمان ) یا وارداتی و رایج شده برای پرورش در سواحل جنوبی عمدتا متعلق به خانواده پنائیده هستند. پنائیده بزرگترین خانواده میگوهای دریایی مناطق گرمسیری است که بیش از 300 گونه در سراسر جهان دارد و در 12 جنس جای گرفته اند که تقریبا80 %آنها از نظر تجاری و صنعت صید مهم هستند.

پرورش میگو، چرا باید میگو پرورش دهیم

رشد شتابان جمعیت جهان، افزایش نیازهای پروتئینی و عدم پاسخگویی منابع های کشاورزی غذایی قابل تأمین از خشکی - حتی با بکارگیری جدیدترین فناوری های کشاورزی و دامپروری در تأمین نیاز غذایی نسل آینده - سبب شده تا انسان امروز روش های کنونی تولید غذا را اصلاح و با بکارگیری فناوری های جدید، به منابع دیگر مواد غذایی روی آورد.

جمع آوری رسوب کف استخرهای پرورش کپور ماهیان

در مقاله های قبلی گفته بودیم که مراحل آماده سازی استخر برای پرورش کپور ماهیان به شرح زیر است:

آماده سازی استخر برای پرورش کپور ماهیان

فرایند آماده سازی استخر عبارت است از کلیه عملیاتی که قبل از کشت بچه ماهی دراستخرهای خاکی انجام می شود.

رعایت صحیح اصول آماده سازی استخرهای پرورش ماهیان گرمابی یکی از عوامل عمده در افزایش تولید کپور ماهیان است.

تغذیه ماهی قزل آلا و نکات مهم تغذیه ای در پرورش ماهی قزل آلا

پرورش قزل آلا زمانی سودمند است که تغذیه آن درست باشد. نیازهای غذایی این ماهی در سنین مختلف فرق می کند، به طوری که برای هر مرحله از رشد ماهی باید برنامه غذایی مناسبی در نظر گرفته شود. خوراک قزل آلا بصورت دانه ای است. این غذا را می توان به شکل ساخته شده و آماده از کارخانه های تولید خوراک ماهی و یا از شیلات منطقه تهیه کرد.

مراحل و روش های پرورش قزل آلا در استخرهای آب کشاورزی

انتخاب استخر برای پرورش قزل آلا در استخرهای آب کشاورزی

 بعضی از استخرهای ذخیره آب کشاورزی برای پرورش ماهی قزل آلا مناسب است. این استخرها زمانی مناسب هستند که در طول یک دوره پرورش (حدود 6 ماه ) شرایط پرورش قزل آلا را داشته باشند. معمولاً در نیمه دوم سال که هوا سرد می شود بیشتر استخرهای ذخیره آب کشاورزی برای پرورش قزل آلا قابل استفاده هستند. مهمترین شرط این است که دمای آب استخر در این مدت بین 18-12 درجه سانتیگراد باشد. به طور کلی در انتخاب استخر برای پرورش ماهی به نکات زیر باید توجه شود:

پرورش ماهی قزل آلای رنگین کمان در استخر ذخیره آب کشاورزی

ماهی قزل آلای رنگین کمان یکی از معروفترین ماهیان سردابی جهان است. رشد و نمو و تکثیر این ماهی در آب های سرد انجام می شود. بالاترین حد وزن این ماهی 23/6 کیلوگرم گزارش شده است. پرورش این ماهی در جهان گسترش زیادی یافته و در وزن های 500-250 گرمی در بازار به فروش می رسد.

محصولات آموزشی مرتبط با آبزیان


54,000 تومان55,000 تومان
فیلم های آموزش پرورش و تکثیر میگو

5,000 تومان6,000 تومان
فیلم آموزش پرورش ماهی قزل آلای رنگین کمان

5,000 تومان6,000 تومان
فیلم آموزش تکثیر ماهی قزل آلای رنگین کمان

54,000 تومان55,000 تومان
پکیج آموزش پرورش ماهی در استخر ذخیره آب کشاورزی

5,000 تومان6,000 تومان
فیلم آموزش پرورش ماهیان گرمابی

5,000 تومان6,000 تومان
نرم افزار آموزش پرورش قزل آلا

5,000 تومان6,000 تومان
فیلم های آشنایی با تکثیر و پرورش ماهیان خاویاری

34,000 تومان35,000 تومان
آموزش حفظ و نگهداری آکواریوم و ماهی های آکواریومی