سبد خرید

فیلم و نرم افزارهای آموزشی کشاورزی، دام و طیور و آبزی پروری

روش دانلود: ارزان و فوری

روش ارسال دی وی دی: قیمت محصولات + 130 هزار تومان هزینه تکثیر، بسته بندی و پست پیشتاز

اهمیت برنج و مبارزه با آفات، بیماریها و علف های هرز برنج

برنج از مهمترین غذاهای اصلی مردم کشور ماست و از نظر اهمیت پس از گندم در مرحله دوم قرار دارد. بر اساس آمار وزارت کشاورزی سطح زیر کشت این محصول حدود شصت هزار هکتار است که نزدیک به 75 درصد آن در استان های مازندران، گیلان و گلستان قرار دارد. محصول سالیانه برنج سفید در کشور فقط می تواند بخشی از نیاز داخلی را تامین کند و با توجه به افزایش جمعیت و کمبود منابع آبی، باید برنج خارجی بیشتری را از طریق واردات، وارد کشور کنیم.

همانطور که گفتیم در کشور ما به دلیل کمبود آب، امکان افزایش سطح زیر کشت بسیار محدود است، لذا برای جلوگیری از خطر افزایش واردات برنج از خارج، ضمن توجه بیشتر به کشت ارقام پرمحصول، لازم است در زمینه کاهش ضایعات، به ویژه ضایعات ناشی از حمله آفات، بیماری ها و علفهای هرز اقدامات عملی و موثر انجام گیرد. در این راستا ضروری است که کارشناسان و مروجین کشاورزی مستقر در مناطق با شناخت کافی از عوامل کاهش دهنده محصول، به ویژه آفات، بیماری ها و علف های هرز، با بهره گیری از نتایج تحقیقات انجام یافته و دستور العمل های اجرایی، به آموزش و راهنمایی کشاورزان پرداخته و همراه با آنها با عوامل یاد شده مبارزه نمایند. در میان عوامل کاهش دهنده محصول، آفات، بیماری ها و علف های هرز نقش اساسی دارند.

آفات برنج با توجه به اینکه در مزرعه یا انبار موجب خسارت می گردند به دو گروه آفات مزرعه و انبار تقسیم می شوند. اگر چه تعداد آفات در مزارع ، در سراسر جهان نسبتاً زیاد است و به بیش از 20 مورد می رسد ولی در مزارع برنج ایران در حال حاضر از 10 گونه کمتر است که بعضاً به غیر از برنج به محصولات دیگر مانند ذرت و گندم نیز خسارت وارد می نمایند.

زراعت برنج در کشور ما نسبت به زراعت برنج در سایر کشورها به ویژه کشورهای آسیای جنوب شرقی، آمریکا و حتی آمریکای شمالی دارای بیماری های کمتری است و تاکنون تعداد آنها  از 7 بیماری تجاوز نکرده است.

هم اکنون نزدیک به پنجاه گونه علف هرز از گروه های مختلف کشیده برگ، پهن برگ، جگن ها و ... متعلق به 19 خانواده در شالیزارهای کشور وجود دارند که بیشترین آنها در شالیکاریهای شمالی به چشم می خورند. تعدادی از گیاهان مانند سوروف و اویارسلام تقریباً در کلیه برنجکاری ها دیده می شوند. برخی از علف های هرز بیشتر جنبه منطقه ای دارند و یا اینکه در برنجکاریهاییکه به صورت کشت مستقیم کشت می شوند اهمیت پیدا می کنند. به عنوان مثال، در برنجکاریهای استان فارس هر دو گونه سوروف ( ریشک دار و بدون ریشک ) علفهای هرز غالب هستند. در استان فارس علاوه بر دو گونه ذکر شده، دو سوروف دیگر به نامهای محلی  گحل گرگ و گحل کنجدی نیز وجود دارند. به عنوان مثالی دیگر، در استان خوزستان در شالیزارهایی که با روش نشاکاری کشت می شوند علف های هرز اهمیت چندانی ندارند و فقط اویارسلام که آن هم در خزانه های کوچک کم و بیش ظاهر می گردد و اما در روش کشت مستقیم که در نواحی مستقیم استان خوزستان رواج دارد، سوروف و اویار سلام تراکم زیادی دارند و جلبک نیز در اوایل کشت مشکلاتی را ایجاد می کند.

در نرم افزار آموزشی آفات، بیماریها و علف های هرز برنج به معرفی و شناخت و مبارزه با تک تک آفات، بیماریها و علف های هرز برنج پرداخته می شود.

محصولات آموزشی مرتبط با آفات و بیماریها


44,000 تومان45,000 تومان
نرم افزار آموزشی آفات، بیماریها و علف های هرز برنج

44,000 تومان45,000 تومان
نرم افزار آموزشی آفات، بیماری ها و تغذیه گندم

9,000 تومان10,000 تومان
فیلم آموزش پرورش و تکثیر زنبور تریکوگراما

9,000 تومان10,000 تومان
فیلم آموزش پرورش کفشدوزک کریپتولموس

5,000 تومان6,000 تومان
فیلم آموزشی مبارزه غیر شیمیایی با آفات پسته

9,000 تومان10,000 تومان
فیلم آموزشی آفات مهم یونجه در ایران

5,000 تومان6,000 تومان
فیلم آموزشی آفات و بیماریهای مهم پنبه

15,000 تومان16,000 تومان
فیلم آموزشی آفات و بیماریهای غلات بویژه گندم

5,000 تومان6,000 تومان
فیلم آموزشی آفات و بیماریها و علف های هرز برنج

5,000 تومان6,000 تومان
نرم افزار آموزشی آفات مهم گیاهان زراعی 2

5,000 تومان6,000 تومان
نرم افزار آموزشی آفات مهم گیاهان زراعی 1

5,000 تومان6,000 تومان
فیلم آموزشی علف های هرز و روش های کنترل آن

5,000 تومان6,000 تومان
نرم افزار آموزشی آفات و بیماریها و علف های هرز پسته

5,000 تومان6,000 تومان
نرم افزار آموزشی آفات مهم درختان میوه سردسیری ایران

34,000 تومان35,000 تومان
پکیج آموزشی آفات و بیماریها و علف های هرز سیب