سبد خرید

فیلم و نرم افزارهای آموزشی کشاورزی، دام و طیور و آبزی پروری

روش دانلود: ارزان و فوری

روش ارسال دی وی دی: قیمت محصولات + 130 هزار تومان هزینه تکثیر، بسته بندی و پست پیشتاز

بیماری بلاست برنج

بیماری بلاست در اصل قارچی است و به عنوان اصلی ترین و مهمترین بیماری برنج در ایران مطرح است. این بیماری هم اکنون علاوه بر استانهای شمالی در اکثر شالیزارهای سایر مناطق دیگر از جمله فارس، خوزستان، کهکیلویه و بویر احمد نیز در سطح وسیعی پراکنده است و در صورتیکه شرایط جوی مناسب برای توسعه بیماری باشد خسارت قابل توجهی به محصول ارقام حساس برنج وارد می سازد.

در مناطق شمالی کشور کلیه ارقام رایج، به بیماری بلاست حساس هستند و در برخی از سالها در صورت مصادف بودن مراحل حساس گیاه در مقابل بیماری و فراهم بودن شرایط جوی مناسب، بیماری به صورت اپیدمی درآمده و موجب خسارت شدید می شود.

علائم بیماری بلاست برنج :

بیماری بلاست به دلیل هوازی بودن به اندامهای هوایی گیاه برنج حمله می نماید و در هر بخش از اندام گیاه علائم و نشانه های ویژه ای برجای می گذارد. این بیماری به برگ ( بلاست برگ ) بند ساقه ( بلاست گره )، گردن خوشه ( بلاست گردن ) و سنبلچه های خوشه ( بلاست خوشه ) حمله می نماید.

روی برگ لکه ها به شکل لوزی که در انتها در دو انتها نوک دار است دیده می شود. لکه ها ابتدا به صورت آب جذب کرده ظاهر می شوند و سپس به صورت لکه های لوزی شکل در می آیند. شکل و رنگ لکه ها روی ارقام مختلف برنج و شرایط آب و هوایی و مقدار کود ازته دریافت کرده تفاوت دارد.

این لکه ها روی ارقام حساس روی ارقام حساس در صورت مناسب بودن شرایط رشد کرده و به هم متصل می گردند  و در نهایت باعث سوختگی برگ می شوند. در صورت شدید بودن بیماری تمام برگها یک بوته خشک می شوند. علائم بیماری در روی بند به صورت لکه های خاکستری مایل به سیاه در می آید و معمولا در بندهای پایین ساقه بیشتر دیده می شود. بندهای پوسیده در صورتیکه دو طرف ساقه کشیده شود از هم جدا و ساقه سالم می ماند. علائم بیماری در گردن خوشه به صورت لکه دور گردن را گرفته به چشم می خورد. لکه های قهوه ای از محل بند گردن شروع و در دو طرف پیشروی می کنند و بعضاً به طول چند سانتیمتر را می پوشاند. در خوشه هایی که دارای گردن بلاست زده هستند دانه ها پوک می شود و این پوکی به زمان آلودگی بستگی دارد. در صورتیکه آلودگی در مراحل گل اتفاق بیافتد دانه ها کاملا پوک و خوشه ها به رنگ سفید در می آیند. هر چه دیرتر آلودگی شروع شود خسارت وارده کمتر خواهد بود و دانه های کمتری پوک خواهند شد ولی دانه ها شکنندگی پیدا کرده و در شالیکوبی به صورت نیم دانه در می آیند. در سنبلچه ها در صورتیکه مورد حمله بیماری قرار بگیرند، به سرعت علائم آلودگی پس از 4 الی 5 روز ظاهر می شود و دانه های سنبلچه پوک می گردد. سنبلچه های آلوده از کانونهای مهم آلودگی در مرحله خوشه و نیز برای ارقام دیر رس می باشد.

در نرم افزار آموزشی آفات، بیماریها و علف های هرز برنج به معرفی و شناخت و مبارزه با تک تک آفات، بیماریها و علف های هرز برنج پرداخته می شود.

محصولات آموزشی مرتبط با آفات و بیماریها


44,000 تومان45,000 تومان
نرم افزار آموزشی آفات، بیماریها و علف های هرز برنج

44,000 تومان45,000 تومان
نرم افزار آموزشی آفات، بیماری ها و تغذیه گندم

9,000 تومان10,000 تومان
فیلم آموزش پرورش و تکثیر زنبور تریکوگراما

9,000 تومان10,000 تومان
فیلم آموزش پرورش کفشدوزک کریپتولموس

5,000 تومان6,000 تومان
فیلم آموزشی مبارزه غیر شیمیایی با آفات پسته

9,000 تومان10,000 تومان
فیلم آموزشی آفات مهم یونجه در ایران

5,000 تومان6,000 تومان
فیلم آموزشی آفات و بیماریهای مهم پنبه

15,000 تومان16,000 تومان
فیلم آموزشی آفات و بیماریهای غلات بویژه گندم

5,000 تومان6,000 تومان
فیلم آموزشی آفات و بیماریها و علف های هرز برنج

5,000 تومان6,000 تومان
نرم افزار آموزشی آفات مهم گیاهان زراعی 2

5,000 تومان6,000 تومان
نرم افزار آموزشی آفات مهم گیاهان زراعی 1

5,000 تومان6,000 تومان
فیلم آموزشی علف های هرز و روش های کنترل آن

5,000 تومان6,000 تومان
نرم افزار آموزشی آفات و بیماریها و علف های هرز پسته

5,000 تومان6,000 تومان
نرم افزار آموزشی آفات مهم درختان میوه سردسیری ایران

34,000 تومان35,000 تومان
پکیج آموزشی آفات و بیماریها و علف های هرز سیب